Gayrimenkul Alırken Veya Satarken Hatırlanması Gereken Hususlar

Tapuda şerh ipotek vs var mı?

Ev satın alırken bakmanız gereken ilk noktalardan biridir evin durumu. Bunu evin tapu fotokopisiyle birlikte tapu dairesinde sorgulayabilirsiniz. Eğer evinizi konut kredisiyle alacaksanız ekspertiz bu sorguya yapar. Ancak krediye başvurmadan önce böyle bir sorgulama yaparsanız, boşuna beklememiş ve boşuna ekspertiz ücreti ödememiş olursunuz. En azında boşu boşuna ekspertiz ücreti ödemezsiniz. Eksper tapunun üzerinde ipotek, şerh vs var mı diye bakar? Varsa krediniz onaylanmaz ama siz ekspertiz ücreti ödemek zorunda kalırsınız.

Güvenilir bir emlak şirketi ile çalışıyorsanız onlar sizin yerinize bu incelemeyi yapabilir. Bu arada krediyle alınmış ve üzerinde ipotek bulunan ev de satılabilir ancak bu tip satışlarda farklı işlemler yapılır. Bu konu ile ilgili size ayrıca bilgi verebilirim.

Belediye rayiç bedeline dikkat!

Öncelikle evin rayiç bedeli, sizin alım satım masraflarınızı belirler. Geçtiğimiz yıllarda bu rayiç bedelleri düşük gösterilerek alım satım masrafları azaltılıyordu, sonra tapu müdürlükleri çalışma yaptı ve rayiç bedelleri belirledi. Rayiç bedelini düşük gösterenlere de vergi borcu çıkarıldı. 

 

Bu yüzden alım satım işlemlerinde en az rayiç bedel ve hatta onun biraz üzerinde satış göstermek en doğrusu olacaktır. Zaten konut kredisi kullanıyorsanız, kullandığınız konut kredisinin üzerinde rayiç bedel göstermeniz gerekir. Maliye bu konuda sorgulama yapıyor. Kesinlikle kullandığınız krediden daha az rayiç bedel göstermeyin. Hatta en garantisi kredinin biraz daha üzerinde rayiç bedel göstermektir. Bazen de örneğin 400.000 TL ‘lir bir ev için 200.000 TL konut kredisi kullanılır ve evin rayiç bedeli 200.000 diye gösterilir. Mümkünse bu bedeli biraz daha yüksek gösteremeye çalışın. Ama en iyisi evinizi sattığınız satış fiyatından göstermenizi tavsiye ederiz.

Gösterdiğiniz bedele göre tapu masrafları belirlenir. Tapu masrafları konusunda benimle irtibata geçebilirsiniz.

 Değer artışı

Gelir Vergisi kanununa göre 2007 yılından önce alınan evlerde 4 yıl, 2007 yılından sonra alınan evlerde ise 5 yıl geçmeden gayrimenkulün satılması halinde, değer artış kazancına bakılır ve vergi tahakkuk ettirilir. Bu yüzden böyle bir durumunuz varsa Gelir Vergisi beyannamesi vermeniz gerektiğini unutmayın. Ya da satış için yılınızın dolmasını bekleyin. Tabi bu durum evin fiyatının arttığı durumlarda geçerli. Vergiye tabii olduğunuz da ödeyeceğiniz vergi bedeli konusunda benimle irtibata geçtiğinzde size yardımcı olabilirim.

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller mehmetidemen.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2015 - 2023