Mülk Sahiplerinin Gayrimenkullerini Kendilerinin Pazarlaması Avantaj mıdır?

 

Bazı Mal Sahipleri ister kiralık, ister satılık ; gayrimenkulünü kendisi pazarlama yolunu seçtiğinde kendisini arayan bütün emlakçılara “Gayrimenkulüm için pazarlama yetki sözleşmesi vermiyorum. Mülkümü kim satarsa hizmet bedelini ona öderim” şeklinde bir görüşe sahipler.

Neden böyle bir görüşe sahipler  ana sebeplerini ve cevaplarını aşağıda sıralamaya çalışalım :

-Emlak firmasına ve/veya Gayrimenkul firmasına güvenmiyorlar.

Mülkünüzü pazarlamak isteyen Gayrimenkul Danışmanından ve/veya temsil ettiği firmasından daha evvelden yapmış olduğu işlemleri muhakkak sorun. Nasıl çalıştığı konusunda fikir edinmeye çalışın Hatta kendisinden referans mektubu bile talep edin. Bu taleplerinize verecekleri yanıtlar, Sizi enazından bir fikir sahibi yapacaktır kanaatindeyim.

 

-Emlak firmalarının yaptığı pazarlama faaliyetlerinin birebir aynısını Kendilerinin yapabileceğini düşünürler.

Bu yoruma maalesef katılamıyoruz. Gayrimenkulünü kendisi pazarlamak isteyen Mal Sahipleri en başta telefonla arayan her müşteri adayına sabırla cevap vermek zorunda kalacaktır. Karşı taraf istediği takdirde mülkünü göstermek için  zaman ayırmak zorunda kalacaktır.

Ayrıca her farklı gayrimenkul tipi (okul, fabrika binası, lüks villa..vb) için farklı pazarlama metodları mevcut.

Hatta benzer tipteki gayrimenkuller için bile farklı pazarlama metotları belirlenebilir. Örneğin Taksim’de pazarlanan apartman dairesi ile Sarıyer bölgesi’nde pazarlanan apartman dairesinde bile farklı pazarlama metotları olması olağandır.

Bu organizasyonları, güvenebileceğiz referanslı bir Gayrimenkul Danışmanından talep etmeniz sonuca daha çabuk ulaşmanızı sağlayacaktır.

-Hizmet bedeli ödemek istemezler.  

Baştan söyleyeyim. Bu fikri hiç doğru bulmuyorum. Çünkü Gayrimenkul Danışmanı öncelikli olarak, kendisine güvenen, hizmet bedelini alacağı garanti olan portföyleri için pazarlama çalışmaları yapar ve bu pazarlama çalışması için zamanını ve parasını harcar.

Hizmet bedelini alabilmek için gayrimenkulü en hızlı biçimde satmaya/kiralamaya çalışır.

Motivasyonu her zaman en üst seviye de kalır.

Pazarladığı Gayrimenkul sözleşmeli olduğu için diğer Emlak firması ve Gayrimenkul Danışmanları ile rahatlıkla paylaşır.  

Eğer bir Gayrimenkul birden fazla Emlak firması tarafından pazarlanıyor ise ; Hiç bir emlak firması ve/veya Gayrimenkul Danışmanı elini taşın altına koyup da o Mülk için para ve zaman harcamayı istemez, çünkü alacağı hizmet bedeli garanti değildir.

 

Bununla beraber internet sitelerinde aynı gayrimenkule ait birden fazla ilanlar olduğunda, Mal Sahibi mülkünün durumunu takip edemez ve müdahale de bulunamaz.

 

Mesela Mal Sahibi mülkü ile alakalı fiyat revizyonu yaptığında, bu değişiklikten her emlakçı haberdar olmayabilir. Aynı gayrimenkul için birden fazla ilan da, farklı fiyatlar yayınlandığında Alıcı Adayı’nın zaten o gayrimenkule, dolayısıyla o Mal Sahibine güveni kalmaz.

Bir de buna ek olarak, aynı gayrimenkul için farklı fotoğraflar ve ilan metni olması da muhtemeldir ki. Gerçek Alıcı /Kiracı bu mülk ile ilgili somut bilgi edinemeyeceği kanaatine varır. Bu durum güvensizlik oluşturur ve GAYRİMENKULÜN SATIŞINI/KİRALANMASINI ZOR DURUMA SOKAR.

Mülkünüzü gerçekten pazarlamak için çalışacağına inandığınız Gayrimenkul Danışmanından, başka Gayrimenkul firmaları ile çalışacağına dair Size taahütname vermesini talep edin.

 

Bu saye de mülkünüzün daha hızlı ve sorunsuz bir biçim de pazarlanacağını Size garanti edebiliriz.

 

SON OLARAK KENDİNİZE ŞU İKİ SORUYU BİR KERE DAHA SORUN?

HAYATINIZDA KAÇ DEFA GAYRİMENKUL PAZARLADINIZ?

MÜLKÜN PAZARLAMA, SATIŞ VE/VEYA KİRALAMA SÜREÇLERİNİ YÖNETECEK ZAMANINIZ MEVCUT MU?

Yorumlarınız ve sorularınız için her zaman Beni arayabilirsiniz.

 Mülkünüzü Satmak İçin Neden Bir Gayrimenkul Firması İle Çalışmanızı Öneriyoruz ?

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller mehmetidemen.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2015 - 2021