Mülkünüzü Kiralamak İçin Neden Gayrimenkul Danışmanı İle Çalışmalısınız?

Mülkünüzü Kendiniz Kiraya Vermeden Evvel Bir Gayrimenkul Danışmanı İle Çalışın Çünkü......

 

Mülkünüzü Kendiniz Kiralamaya  Karar Verdiyseniz ;

Pazarlama faaliyetlerinde yukarıda bahsettiğimiz bütün hususları birebir tavsiye ediyoruz. Kiralama sürecinde dikkat edilmesi gereken farklı konular gündeme gelecektir.

Gayrimenkulünüzü kiraya verirken, Kiracı adaylarını hangi kritere göre seçeceksiniz? Doğru Kiracı adayını seçtiğinizden nasıl emin olabileceksiniz?

Kontrat düzenleme aşamasında, Sizin ve Kiracı Adayı’nın haklarını koruyacak, güncellenmiş kanunlara uygun sözleşmeyi hazırlayabilecek misiniz?

Tecrübelerimize dayanarak söylemek isteriz ki; Kiralama sürecinde her gayrimenkul tipi için farklı öncelikler mevcuttur.

 

Örneğin ; Kira kontratları’nda belirtilen genel şartlar aynı olsa da, Site içersinde bir daire için hazırlanacak kira kontratı ile müstakil bir villa için hazırlanacak kira kontratı arasında farklılıklar gösterecektir. Bir apartman dairesi ile villa için öncelikli olacak sair hususlar elbette farklı olacaktır. Bir dükkan veya fabrika binası kiralarken aynı tip kira kontratını kullanmanız sözkonusu değildir.

 

Satış ve özellikle kiralama sürecinde gözlemlediğimiz bir konu daha var : Mal Sahibi ile Müşteri arasında yapılacak mülakatta, görüşülmesi gereken konuları birbirleri ile görüşemiyorlar. Çeşitli vesilelerle atlanabiliyor. Bu durumda yine Gayrimenkul Danışmanları, görüşülmesi gereken hususları  gündeme getirip  Taraflar için yardımcı olacaktır.

 

Mülkünüz için ilan verdiğiniz andan itibaren sizi sürekli telefonla arayan insanlar olacak. Bu arayanların hangilerinin gerçek alıcı olduğunu ayırt etmeniz genel de  zor süreçtir. Her arayan ve evinizi görmek isteyen kişiye gayrimenkulünüzü göstermek ne kadar doğru bir karar olabilir?  Mülkünüzü siz pazarlayacak iseniz, her arayan kişiye hemen cevap vermeniz, hatta mülkünüzü dakikalarca anlatmak zorundasınız.

Bu süreçlerin hepsini birden yönetecek  bir Gayrimenkul Danışmanı ile çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Gayrimenkul Danışmanı ile çalışmadan evvel, iş tecrübesini öğrenin, hatta referans mektubu bile isteyebilirsiniz. Mülkünüzün pazarlama faaliyetlerini yönetecek ise, Kendisinden pazarlama faaliyetlerini yazılı olarak isteyin.

 

Pazarlama faaliyetleri gerçekten önemli bir süreç… Bir Gayrimenkulü pazara açarken,  hazırlanacak tanıtım ilanının niteliği çok önemli. İlan deyip geçmeyin…

 

Lütfen gayrimenkul pazarlama sitelerinde yayınlanan ilanları inceleyin. Bazı ilanların fotoğrafları karanlık, mülkün içini net olarak bile göremiyorsunuz.

 

Geniş açılı bir kamera ile çekmek, hatta 3 boyutlu sanal tur ile, (Sanal tur nedir ?) mülkün içini gezebilecek çekim teknikleri uygulamak, mülkünüzü  daha dikkat  çeker hale getirecektir.  Bu saye de mülkünüzü inceleyen Gerçek Müşteri adayları gözünde mülkünüz güven kazanacaktır. Ayrıca gayrimenkulü ön plana çıkartan özelliklerini anlatan metin çok önemli.

 

BİRDEN FAZLA EMLAKÇI İLE ÇALIŞMAK İSTEYEN MAL SAHİPLERİ İÇİN HATIRLATILMASI GEREKEN ;

Bazı Mal Sahipleri ister kiralık, ister satılık ; gayrimenkulünü kendisi pazarlama yolunu seçtiğinde kendisini arayan bütün emlakçılara “Gayrimenkulüm için pazarlama yetki sözleşmesi vermiyorum. Mülkümü kim satarsa hizmet bedelini ona öderim” şeklinde bir görüşe sahipler. Baştan söyleyeyim. Bu fikri hiç doğru bulmuyorum. Çünkü Gayrimenkul Danışmanı öncelikli olarak, kendisine güvenen, hizmet bedelini alacağı garanti olan portföyleri için pazarlama çalışmaları yapar ve bu pazarlama çalışması için zamanını ve parasını harcar.

 

Hizmet bedelini alabilmek için gayrimenkulü en hızlı biçimde satmaya/kiralamaya çalışır.

Motivasyonu her zaman en üst seviye de kalır.

Pazarladığı Gayrimenkul sözleşmeli olduğu için diğer Emlak firması ve Gayrimenkul Danışmanları ile rahatlıkla paylaşır.  

 

Eğer bir Gayrimenkul birden fazla Emlak firması tarafından pazarlanıyor ise ; Hiç bir emlak firması ve/veya Gayrimenkul Danışmanı elini taşın altına koyup da o Mülk için para ve zaman harcamayı istemez, çünkü alacağı hizmet bedeli garanti değildir.

Bununla beraber internet sitelerinde aynı gayrimenkule ait birden fazla ilanlar olduğunda, Mal Sahibi mülkünün durumunu takip edemez ve müdahale de bulunamaz,

Mesela,  Mal Sahibi mülkü ile alakalı fiyat revizyonu yaptığında, bu değişiklikten her emlakçı haberdar olmayabilir. Aynı gayrimenkul için birden fazla ilan da, farklı fiyatlar yayınlandığında Alıcı Adayı’nın zaten o gayrimenkule, dolayısıyla o Mal Sahibine güveni kalmaz.

 

Bir de buna ek olarak, aynı gayrimenkul için farklı fotoğraflar ve ilan metni olması da muhtemeldir ki. Gerçek Alıcı /Kiracı bu mülk ile ilgili somut bilgi edinemeyeceği kanaatine varır. Bu durum güvensizlik oluşturur ve GAYRİMENKULÜN SATIŞINI/KİRALANMASINI ZOR DURUMA SOKAR.  

 

 

 

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller mehmetidemen.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2015 - 2023