Satış Bedelini Tapu da Gerçek Değerde Göstermek Neden Önemli?

Satış Yaparken Tapu da Düşük Değer Göstermeyin. Tapunuz iptal bile olabilir

 

Herkese Merhabalar,

Gayrimenkul Sektöründe, Alıcı ve/veya Satıcı’nın beklentisi, Gayrimenkul alırken veya satarken kazancını en yüksek derece de tutmayı hedefler. Bu sebepten dolayı, satış esnasında, tapu da satış bedelinin rayiç bedelden veya nispeten biraz yüksek gösterilmesi hem alıcı hem de satıcıya farklı sebeplerden dolayı çok cazip gelebilir. (Bu arada Alıcı ve Satıcılara satış bedelinin tapu da gerçek değerden gösterilmesini tavsiye ederiz)  

Satış esnasında, Alıcı ve Satıcı daha az tapu harcı ödediği için o gün karlı gibi görünen işlem, aslında iler ki zamanlarda, iki taraf içinde riskli olabilir. Hatta başlarına olmadık işler açabilir.

Gayrimenkulün pazarlama ve satışını yöneten Gayrimenkul Danışmanı olarak, Satıcılarımızı ve Alıcılarımızı tanımaya çalışırız. Satıcıların mülklerini satma sebepleri, motivasyonlarını anlamak açısından önemlidir. Bununla beraber, Alıcı‘ların da motivasyonunu anlamak  çok önemlidir. Zira, pazarlık sürecini etkileyen önemli etkenlerden bir tanesi de Alıcı’nın motivasyonudur.

Satış süreci başladığında, mülk üzerinde herhangi bir borç, ipotek, mülkle alakalı yıkım kararı ve/veya istimlak...vb hukuki süreçleri anlamak için tapu takyidatını incelemek gereklidir. Satıcıların mali yapıları hakkında bir kanaate varmamız mümkün olmamız mümkün olmayabilir.

Satışı yapılan bir mülkün satış değeri, gerçek satış bedelinin altında tapu da gösterildiği takdirde, bu satış işlemi mal kaçırma gerekçesi ile, Alacaklı tarafından dava açılabilir ve satışın iptali söz konusu olabilir.

Bu durum, Satıcı’nın vergi borcu mevcutsa, Alacaklı Kamu Kuruluşu vergi kaçırma maksadı ile satışın iptalini mahkeme yoluyla talep edebilir.

Yukarıda bahsettiğimiz senaryoların haricinde, satışı yapılan mülkün tapu da düşük bedelle göstermek, Alıcı ve Satıcı’nın potansiyel olarak vergi kaçırma suçunu üstenmesine yol açar. Bunun maddi ve manevi sonuçlarını yaşamaktansa, mülkün satış bedelini tapu da tam göstermek dolayısıyla vergimizi tam ödemek bizim vatandaşlık görevimizdir.

Son olarak, Gayrimenkul almak isterseniz veya satmak, kiralamak isterseniz, veya Gayrimenkul ile ilgili sormak istediğiniz sorularınız varsa Remax Ahenk olarak Bizimle irtibata geçmenizi diliyoruz. Sorularınızın cevaplarını en kısa ve kolayca alacağınızı garanti edebiliriz. Size sadece bir telefon kadar yakınız.

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller mehmetidemen.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2015 - 2023